FESTIVALY 2025

leden
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
DOPORUČUJEME FESTIVALY
ZAHRANIČNÍ FESTIVALY

Písničkáři Michael Kiwanuka, King Creosote a Sam Lee na Colours of Ostrava

Písničkáři Michael Kiwanuka, King Creosote a Sam Lee na Colours of Ostrava
09. 02. 2017   |   Autor: redakce   |   Komentáře (0)
(Promotion) Hudební festival Colours of Ostrava, který proběhne od 19. do 22. července v unikátním areálu Dolních Vítkovic, představí českým divákům tři přední současné britské písničkáře. Nejznámějším jménem z nich je Michael Kiwanuka, soulově-neofolkový zpěvák a kytarista nominovaný v cenách Brit Awards 2017 na album roku a umělec roku a v anketě Mercury Prize na album roku.
Se svým zatím posledním albem Astronaut Meets Appleman, které se rozpíná mezi tradicí a modernou, starým a novým, akustickými nástroji a elektronikou, přijede do Ostravy skotský písničkář King Creosote. A po čtyřech letech se na Colours of Ostrava vrátí Sam Lee, v současnosti nejzářivější hvězda moderního anglického folku, pro kterou prý setkání s britskými a irskými kočovnými travellery a Romy představovalo něco “jako objevení nového živočišného druhu”. 

Michael Kiwanuka
 
“I’m not fighting/But I’ve got something on my mind/Making me sad, making me mad,” zpívá Michael Kiwanuka, narozený v západním Londýně imigrantům z Ugandy. Už na škole budil pozornost s kytarou a obdivem k Bobu Dylanovi, Nirvaně nebo Jimi Hendrixovi a namísto očekávaného R&B spolužákům na večírku zahrál Tears in Heaven od Erica Claptona. S debutem Home Again dosáhl v roce 2012 vrcholu britské hitparády, získal nominaci na Mercury Prize, předskakoval na turné Adele, do studia ho pozval Kanye West. Umělecké a osobní strádání při natáčením druhého alba Hate & Love rozptýlil s pomocí amerického producenta Dangera Mouse (The Black Keys, Gorillaz, Beck). Kreativně na něm přesáhl hranice běžného soulu a i přes jeho hořkosladký a melancholický podtón si po právu a v té nejtěžší konkurenci řekl o dvě nominace na Brit Awards a Mercury Prize. 

King Creosote, občanským jménem Kenny Anderson, pochází z východoskotského hrabství Fife, historického centra prastarého keltského království Piktů a místa spjatého s přírodou, která jeho tvorbu nadevše inspiruje a ovlivňuje od samého začátku. Nejvíc se proslavil v roce 2011 s Diamond Mine, albem za které získal nominaci na Mercury Prize. Podílel se na něm rovnou měrou producent Jon Hopkins, blízký spolupracovník Briana Ena a Coldplay. Název posledního alba Astronaut Meets Appleman vyjadřuje tak trochu Kingovu nostalgii za časy, kdy děti nevisely na internetu a mobilních telefonech. Jeho dcera dostala hračku kosmonauta, prý docela hezkou. Pak její maminka vzala obyčejné jablko, zastrčila do něho pár dřívek a vykouzlila z něho Jablečného muže, hračku, které malé děvče dalo okamžitě přednost. 

Sam Lee & Friends získal nominaci na Mercury Prize, pozvání na veletrh WOMEX, ocitl se na obálce magazínu fRoots, kde také bezkonkurenčně vyhrál prestižní anketu o nejlepší světové album world music. Neobyčejný zpěvák Sam Lee vysoce zabodoval také ve sledované Folk Awards vyhlašované rádiem BBC a loni s přehledem vyhrál výroční anketu magazínu Songlines. Vynikající hudebníci ze Samovy doprovodné kapely také nemají s folkem vlastně nic společného, přicházejí z jazzové, klasické a experimentální rockové scény. Se Samovým měkkým hlasem vytvářejí nervní, tajemné a podivuhodně roztřesené zvukové koláže. „Chci dělat hudbu pro lidi, kteří předtím folk nikdy neslyšeli, uvést ho v docela nové podobě a zpochybnit to, co si pod ním dosud představovali,“ tvrdí Sam Lee. 

Dodal: Jiří Sedlák, ArtsMarketing.

COLOURS OF OSTRAVA

Středa 19. 7. 2017 až Sobota 22. 7. 2017
od 1690 Kč
Vystupují:
Jamiroquai (UK). Justice (FR), LP (UK), Birdy (UK), Moderat (DE), Imagine Dragons (USA), Norah Jones (USA), Laura Mvula (UK), Unkle, Booka Shade, Afro Celt Sound System, Faada Freddy, Speed Caravan, Midnight Oil a další
DISKUZE
Jméno:                   Nadpis:   
Text:
Zadejte číslo 144:

Tipy na zajímavý obsah

© Copyright Poslouchej.net 2003-2011  |    ISSN 1801-6340  |