FESTIVALY 2021

říjen
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
DOPORUČUJEME FESTIVALY
16.6. - 18.6.
23.6. - 26.6.
13.7. - 16.7.
19.8. - 20.8.
ZAHRANIČNÍ FESTIVALY

Respect festival proběhne v plánovaném termínu

Respect festival proběhne v plánovaném termínu
04. 06. 2013   |   Autor: redakce   |   Komentáře (0)
(Promotion) I přes probíhající povodně, které zatopily jižní cíp ostrova Štvanice, se Respect festival uskuteční v původním termínu 15. - 16. června. Náhradní místa konání festivalu jsou stále v jednání.
„S radostí jsem chodíval na Respect festival, poslouchal a obdivoval, z jakých dalekých zemí sem přijíždějí skvělí muzikanti. Už se těším na letošní ročník,“ říká Karel Schwarzenberg, jeden z pravidelných návštěvníků Respect festivalu. Vedle špičkových hudebníků z nejrůznějších končin světa vystoupí také Petr Nikl s originální hudební improvizací.

Festivalový areál se veřejnosti otevře v sobotu 15. 6. ve 13:30, kdy vystoupí nejdříve americko-britsko-turecký projekt MLM, následovat bude zázračný íránský perkusionista Mohammad Reza Mortazavi a následně Alžířanka Hasna El Becharia, jediná žena, která mistrovsky zvládla hudbu doprovázející čarodějné noční rituály bratrstva Gnawa. Po ní se představí Petr Nikl, který společně s Michaelem Deliou předvede vystoupení s názvem Bludný rybář.

Mohammad Reza Mortazavi

„Respect festival mě zaujal svou pestrostí a kreativitou. Myslím, že přesně vyjadřuje úžasný pocit respektu ke všemu odlišnému, co hudebně vzniká v rozdílných částech zeměkoule.,“ říká Petr Nikl.

Na své si poté přijdou všichni milovníci flamenca. Po loňském úspěchu zpěváka Duquendeho se tentokrát představí Jaco Abel, hráč na elektrickou kytaru navazující na odkaz flamencových klasiků, který si již získal respekt i těch nejpřísnějších kritiků. Budoucnost španělského flamenca představí společně s nejnovějším objevem žánru, zpěvákem Salaoem, a dalšími zkušenými flamencovými hudebníky.

Sobotní program pak nabere vyšších obrátek při vystoupení sólového projektu Zea Arnolda de Boera, frontmana The Ex, veteránské skupiny holandského noise-punku, s jeho „one man protest-pop“. Program zakončí King Ayisoba, stoupající hvězda žánru zvaného hiplife. Hudba King Ayisoby vytvořená mistrným ovládáním tradiční dvoustrunné kytary kologo v kombinaci s elektronickými rytmy, hlubokým hlasem a palbou afrických bubnů představuje to nejsyrovější a nejvíce autentické, co z Afriky v současné době proniká do okolního světa.

King Ayisoba

V neděli 16. 6. opět od 13.30 se nejprve představí kolumbijský písničkář Ivan Gutiérrez s projektem Madera následovaný objevem maďarské hudební scény s jihoslovanskými kořeny Söndörgő. Po nich se na podiu objeví ikona arabského undergroundu Yasmine Hamdan, která v aktuálním projektu spojila síly s kapelníkem skupiny Nouvelle Vague Marcem Collinem. Jednou z nejočekávanějších hvězd letošního ročníku bude skupina Terakaft ze severního Mali, která návštěvníkům nabídne „pouštní rock“ plný ostrých kytarových riffů a písní o svobodě i chaosu tuarežských povstalců ze Sahary. Festival pak zakončí headliner Mory Kante z Guinei, jehož sklady propojující kořeny africké hudby s moderními fúzemi před čtvrtstoletím vystoupaly až na vrcholy evropských žebříčků a spustily tak hudební lavinu dnes známou jako world music. Mory Kante se stal autorem první africké nahrávky, které se prodalo více než milion kopií.

„Každý rok dostávám k červencovým narozeninám pravidelný dárek, který se mi však nikdy neomrzí. Nevím, co by se muselo stát za pohromu, abych chyběl na festivalu Respect. Skvělá, prozíravá festivalová dramaturgie mi léta otevírá oči a uši a přiváží k nám špičkovou etnickou muziku, tady nepříliš známou,“ říká renomovaný hudební publicista Jan Rejžek.

Bohatý doprovodný program s objekty Krištofa Kintery

Ve festivalovém areálu budou navíc vystaveny objekty od jedné z nejvýraznějších uměleckých osobností posledních let Krištofa Kintery či instalace studentky sochařství Terezy Erbenové v podobě obří pyramidy z jemně zabarvených židlí.

Také letos bude festival rozšířen o speciální program pro nejmenší. Nejen děti si letos kromě vystoupení Petra Nikla jistě užijí představení známého mima a bublináře Václava Strassera s jeho obřími, duhovými či kouřovými bublinami, který opět přichystá i speciální bublinářskou dílnu. Další doprovodné aktivity pro děti od dvou let bude po oba dny festivalu zajišťovat agentura Hospodyňky. Program pro děti bude zahrnovat výtvarné a sportovní aktivity, ke kterým se mohou připojit i jejich rodiče, ať už jde o skákání v pytli, malování vlastních triček či využití skákacího hradu. Pro děti ve věku do dvou let lze ve stanu, který je pro tyto účely na festivalu zajištěn, přebalit svou ratolest na přebalovacím stole, nebo ji ohřát v mikrovlnné troubě přesnídávku. Děti do 15 let mají na festival vstup zdarma. Připraveno je i zvýhodněné rodinné vstupné.

Součástí festivalu bude již tradičně doplňkový program, ať už půjde o vegetariánské občerstvení, kavárnu, čajovnu, vinárnu, stánek s grilováním masa či prezentace nevládních neziskových organizací. Pro cyklisty je ve spolupráci se sdružením Auto*Mat připravena loni hojně využívaná sleva na vstupném 100 Kč. Kolo je možné si uzamknout v areálu festivalu.

Dodal: Rachot.cz
RESPECT FESTIVAL

RESPECT FESTIVAL

Sobota 15. 6. 2013 až Neděle 16. 6. 2013
Jednodenní 450 Kč / 550 Kč Dvoudenní 550 Kč / 650 Kč
Vystupují:
Mohamad Reza Mortazavi , King Ayisoba , Hasna El Becharia , Zea, Salao & Jaco Abel - Flamenco eléctrico , MLM, Terakaft , Mory Kante , Yasmine Hamdan, Söndörgő, Ivan Gutiérrez & Madera , Michaell Delia a další
DISKUZE
Jméno:                   Nadpis:   
Text:
Zadejte číslo 144:

Tipy na zajímavý obsah

© Copyright Poslouchej.net 2003-2011  |    ISSN 1801-6340  |